
6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$749
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2018, October
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Phone ZS600KL |
| Dimensions | 158.8 x 76.2 x 8.3 mm (6.25 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 90Hz, HDR | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) | Corning Gorilla Glass 6 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide) 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 8 MP, 12mm (ultrawide), no AF |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, (3-axis gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.96 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - A version, B version |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46 - A version, B version |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - A version, B version |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1; accessory connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 288821 (v7) GeekBench: 9406 (v4.4) GFXBench: 31fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.