
10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Transformer Pad TF103C |
| Dimensions | 257.5 x 178.4 x 9.9 mm (10.14 x 7.02 x 0.39 in) |
| Weight | 550 g (1.21 lb) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable (19 Wh) |
| Talk Time | Up to 9 h 30 min (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.