
10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$435
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 6600 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Transformer Pad TF303CL |
| Dimensions | 257.4 x 178.4 x 9.9 mm (10.13 x 7.02 x 0.39 in) |
| Weight | 595 g (1.31 lb) |
| Colours | Blue, Gold |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 6600 mAh, non-removable (25 Wh) |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.