
10.1 inches, 295.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$435
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po (31 Wh)
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Transformer Pad TF701T |
| Dimensions | 263 x 180.8 x 8.9 mm (10.35 x 7.12 x 0.35 in) |
| Weight | 585 g (1.29 lb) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS+ LCD, | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | HDR | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Po (31 Wh) |
| Talk Time | Up to 13 h (multimedia) |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.9 GHz Cortex-A15 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.