
10.1 inches, 295.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Non-removable Li-Po battery (25 Wh)
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Transformer Prime TF201 |
| Dimensions | 263 x 180.8 x 8.3 mm (10.35 x 7.12 x 0.33 in) |
| Weight | 586 g (1.29 lb) |
| Colours | Amethyst Gray, Champagne Gold |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS+ LCD, | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Non-removable Li-Po battery (25 Wh) |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.