
10.1 inches, 281.1 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$456
Display
10.1 inches, 281.1 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po (25 Wh)
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus VivoTab RT TF600T |
| Dimensions | 262.5 x 170.9 x 8.3 mm (10.33 x 6.73 x 0.33 in) |
| Weight | 525 g (1.16 lb) |
| Colours | Gray |
| Screen Size | 10.1 inches, 281.1 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS+ LCD | 1366 x 768 pixels, 16:9 ratio (~155 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po (25 Wh) |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | USB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.