
2.0 inches, 12.4 cm2 (~29.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$282
Display
2.0 inches, 12.4 cm2 (~29.3% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 750 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Z801 |
| Dimensions | 92 x 46 x 23.5 mm (3.62 x 1.81 x 0.93 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~29.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 64MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| USB | 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC, WAV, AMP ringtones |
| Browser | WAP 2.0 |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, EMS,MMS, Email |
Similar phones and alternatives
No comments yet.