
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML |
| Dimensions | 152.5 x 77.2 x 10.9 mm (6.00 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | White, Pink, PurpleSilver Polygon/Carbon Night (Black) - Special Edition |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4+ 250/50 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps (Special Edition) |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.3 GHzQuad-core 1.8 GHzQuad-core 2.5 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 18, 19, 28 - Taiwan |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio, RDS |
| HD | Basemark OS II 2.0: 1090Basemark X: 12565 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.