
6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$293
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 2 Laser ZE601KL |
| Dimensions | 164.6 x 84 x 10.6 mm (6.48 x 3.31 x 0.42 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Glacier Gray, Sheer Gold, Glamour Red |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, Laser AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - TW/WW version |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 18, 19, 28 - TW version |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - TW/WW version |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.