
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL |
| Dimensions | 151.5 x 76.7 x 7.8 mm (5.96 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Colours | Shimmer Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF, OIS |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.