
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4130 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, August
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3 Max ZC520TL |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.6 mm (5.89 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Colours | Titanium Grey, Glacier Silver, Sand Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4130 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (3G) |
| Standby | Up to 720 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 38, 41 - Taiwan |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.