
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 4100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, November
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3 Max ZC553KL |
| Dimensions | 151.4 x 76.2 x 8.3 mm (5.96 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Titanium Gray, Glacier Silver, Rose Pink, Sand Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 1/3", PDAF, Laser AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4100 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 17 h (3G) |
| Standby | Up to 912 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| HD | GFXBench: 2.4fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.