
5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 2600 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, August
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3 ZE520KL |
| Dimensions | 146.9 x 74 x 7.7 mm (5.78 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Colours | Sapphire Black, Moonlight White, Shimmer Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS+ | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps (Global) or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps (TW/HK/SG/PH) |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2600 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 - Taiwan |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 38, 39, 40, 41 - Taiwan |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 - Taiwan |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.