
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$348
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, February
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL |
| Dimensions | 154.3 x 77 x 8 mm (6.07 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Navy Black, Glacier Silver, Rose Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps (Global), LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps (Taiwan) |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12m 12 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.8, 59mm (telephoto), AF, 2.3x optical zoom |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 4K@24fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.