
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, February
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3s Max ZC521TL |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.9 mm (5.89 x 2.90 x 0.35 in) |
| Weight | 175 g (5.22 oz) |
| Colours | Gold, Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 28 h (3G) |
| Standby | Up to 816 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 38, 41 - Taiwan |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| HD | GFXBench: 4.3fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.