
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 1600/1200 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 (2014) |
| Dimensions | 124.4 x 61.4 x 6.3 - 11.2 mm |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Sky Blue, Solar Yellow |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 1600/1200 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Standby | Up to 192 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.