
4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 1750 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 A450CG (2014) |
| Dimensions | 136.8 x 67.9 x 11.3 mm (5.39 x 2.67 x 0.44 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Sky Blue, Solar Yellow |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 1750 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.