
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Po 4100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 Max ZC520KL |
| Dimensions | 150.5 x 73.3 x 8.8 mm (5.93 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Colours | Black, Gold, Silver |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, AF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.