
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$293
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, September
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 Max ZC554KL |
| Dimensions | 154 x 76.9 x 8.9 mm (6.06 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Colours | Titanium Gray, Rose Pink, Sand Gold, Deepsea Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | S-IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 24mm (wide) 13 MP, f/2.0, 25mm (wide), AF 13 MP, f/2.0, 12mm, no AF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.