
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3600 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL |
| Dimensions | 156.9 x 75.6 x 7.6 mm (6.18 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Moonlight white, Pure Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 or 100 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/1.9, 22mm (wide), 1/3.2", 1.4m, PDAF 12 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 16 MP, 50mm (telephoto), 1/3.1", 1.0m, AF, 2x optical zoom |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3600 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 27 h 30 min (3G) |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 19, 20, 28, 38, 39, 40, 41 - Global, Taiwan |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.