
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, November
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL |
| Dimensions | 155.7 x 75.9 x 7.9 mm (6.13 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Colours | Deepsea Black, Mint Green, Rose Pink, Sunlight Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, PDAF |
| Front Camera | 13 MP, f/2.0 |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.