
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL |
| Dimensions | 154 x 74.8 x 6.9 mm (6.06 x 2.94 x 0.27 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Colours | Rouge Red, Sunlight Gold, Deepsea Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 MbpsLTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps - TW/JP/HK |
| Main Camera | 16 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4m 8 MP, 12mm |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps | 4K@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.