
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3300 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 ZE554KL |
| Dimensions | 155.4 x 75.2 x 7.7 mm (6.12 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Moonlight white, Mint Green, Midnight Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide) 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m, no AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex A53)Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 508Adreno 512 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 86978 (v7)GeekBench: 4145 (v4.4)GFXBench: 5.3fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.