
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2110 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 5 A500CG (2014) |
| Dimensions | 148.2 x 72.8 x 10.3 mm (5.83 x 2.87 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Champagne Gold, Twilight Purple |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2110 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 18 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 353 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.