
6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 3300 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL |
| Dimensions | 160.6 x 76.2 x 7.8 mm (6.32 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Midnight Black, Moonlight White, Rouge Red |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/75 Mbps (SDM630)HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/75 Mbps (MSM8937) |
| Main Camera | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF Unknown MP, 13mm, no AF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps (SDM630 only), 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Battery | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 30 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Europe |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 - Europe |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Europe |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot (SDM630)Wi-Fi 802.11, b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot (MSM8937) |
| Bluetooth | 4.1 or 4.2 (SDM630 only), A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.