
6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$348
Display
6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3300 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 5 ZE620KL |
| Dimensions | 153 x 75.7 x 7.7 mm (6.02 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Midnight Blue, Meteor Silver |
| Screen Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/75 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12m 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4m, PDAF, 4-axis OIS 8 MP, f/2.0, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m, no AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Battery | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 509 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - A version, B version |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41 - A version |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - A version, B version |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.