
5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$402
Display
5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio)
Camera
23 MP
Battery
Li-Ion 3300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone AR ZS571KL |
| Dimensions | 158.7 x 77.7 x 9 mm (6.25 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/75 Mbps |
| Main Camera | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0m, PDAF, 4-axis OIS, depth & motion tracking sensors |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@24fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.