
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, April
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go T500 |
| Dimensions | 146 x 73 x 9.9 mm (5.75 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2500 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 4G | 3, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.