
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2070 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, August
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go ZB450KL |
| Dimensions | 136.5 x 66.7 x 11.2 mm (5.37 x 2.63 x 0.44 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Glacier Grey/Silver, Blue/Sheer Gold, Charcoal Black, Pearl White, Glamor Red, Lemon Yellow |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 720p |
| Battery | Li-Po 2070 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global, India |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global, India |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.