
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2600 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go ZB500KL |
| Dimensions | 143.7 x 70.9 x 11.3 mm (5.66 x 2.79 x 0.44 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Glacier Gray, Sheer Gold, Silver Blue, Glamour Red, Charcoal Black, Pearl White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0, AF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h (3G) |
| Standby | Up to 440 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, India |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 18, 19, 28, 38, 41 - Brazil |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, India |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.