
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP or 13 MP
Battery
Li-Ion 3010 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, May
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go ZB551KL |
| Dimensions | 151 x 76.9 x 10.7 mm (5.94 x 3.03 x 0.42 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Lake Blue, Glacier Gray, Sheer Gold, Glamour Red, Floral Pink, Silver Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP or 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3010 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 335 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.