
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, May
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go ZB552KL |
| Dimensions | 153.4 x 76.4 x 10.9 mm (6.04 x 3.01 x 0.43 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Glamor Red, Sheer Gold, Glacier Gray, Silver Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0, AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 480 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.