
6.9 inches, 134.0 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
6.9 inches, 134.0 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP or 8 MP
Battery
Li-Ion 3480 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2016, December
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go ZB690KG |
| Dimensions | 188 x 101.4 x 8.9 mm (7.40 x 3.99 x 0.35 in) |
| Weight | 270 g (9.52 oz) |
| Colours | Glacier Grey, Pearl White |
| Screen Size | 6.9 inches, 134.0 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~172 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3480 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (3G) |
| Standby | Up to 735 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.