
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1600 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go ZC451TG |
| Dimensions | 135 x 67 x 10.1 mm (5.31 x 2.64 x 0.40 in) |
| Weight | 133.5 g (4.73 oz) |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Rouge Pink, Flash Blue |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 11 h (3G) |
| Standby | Up to 355 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.