
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2070 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go ZC500TG |
| Dimensions | 144.5 x 71 x 10 mm (5.69 x 2.80 x 0.39 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White, Red |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2070 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.