
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2650 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, March
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Live ZB501KL |
| Dimensions | 141.2 x 71.7 x 8 mm (5.56 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Shimmer Gold/Rose, Pink/Navy Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, 1.4m, AF |
| Video | LED flash, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2650 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.