
5.5 inches, 88.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.5 inches, 88.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL |
| Dimensions | 147.3 x 70.9 x 8.7 mm (5.80 x 2.79 x 0.34 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Deepsea Black, Sunlight Gold, Ruby Red |
| Screen Size | 5.5 inches, 88.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 16:10 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 25mm (wide) or 13 MP, f/2.2, 35mm (normal) 13 MP, f/2.0, PDAF 8 MP, 17mm (ultrawide) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 36 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A version |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 40 - A version |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A version |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.