
5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4130 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, December
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL |
| Dimensions | 152.6 x 73 x 8.8 mm (6.01 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Sunlight Gold, Azure Silver, Deepsea Black |
| Screen Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) 16 MP, f/2.0, 35mm (standard), PDAF 8 MP, 17mm (ultrawide), no AF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4130 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, China |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 40 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, China |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.