
5.99 inches, 92.1 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
5.99 inches, 92.1 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K |
| Dimensions | 159 x 76 x 8.5 mm (6.26 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colours | Meteor Silver, Deepsea Black |
| Screen Size | 5.99 inches, 92.1 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~404 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.0m 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m (6 GB RAM model only) 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1.12m, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) or 16 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) (6 GB RAM model only) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 42 h (3G) |
| Standby | Up to 840 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 509 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 - India |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 115509 (v7)GeekBench: 4910 (v4.4)GFXBench: 6fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyroscope, ambient light sensor |
| Other | Glass front, aluminum back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.