
6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$402
Display
6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, December
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL |
| Dimensions | 157.9 x 75.5 x 8.5 mm (6.22 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Blue, Titanium |
| Screen Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) | Corning Gorilla Glass 6 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12m 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25m, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 124039 (v7)GeekBench: 5169 (v4.4)GFXBench: 7.6fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 6), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.