
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, May
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) |
| Dimensions | 156 x 77.5 x 10.6 mm (6.14 x 3.05 x 0.42 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Colours | Black, White, Orange, Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, Laser AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 38 h (3G) |
| Standby | Up to 914 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - India |
| 4G | 1, 3, 5, 38, 39, 40, 41 - India |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - India |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.