
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 4100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, June
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Pegasus 3 |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.6 mm (5.89 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 158.4 g (5.57 oz) |
| Colours | Gold, silver, gray, rose gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.