
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$358
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Cancelled
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Pegasus 3s |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.6 mm (5.89 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | - |
| Colours | Gold, silver, gray, rose gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12m, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.