
5.5 inches, 82.6 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
5.5 inches, 82.6 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Selfie ZD551KL |
| Dimensions | 156.5 x 77.2 x 10.8 mm (6.16 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Pure White, Chic Pink, Aqua Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3", Laser AF |
| Front Camera | 13 MP, f/2.2, AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio, RDS |
| HD | Basemark OS II 2.0: 883Basemark X: 4915 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.