
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio)
Camera
23 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, September
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone V V520KL |
| Dimensions | 146.6 x 72.6 x 7.6 mm (5.77 x 2.86 x 0.30 in) |
| Weight | 147.1 g (5.19 oz) |
| Colours | Sapphire Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
| Main Camera | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0m, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 18 h (3G) |
| Standby | Up to 210 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 13 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.