
10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4890 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenpad 10 Z300C |
| Dimensions | 251.6 x 172 x 7.9 mm (9.91 x 6.77 x 0.31 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| Colours | Black, White, Aurora Metallic |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Main Camera | 5 MP, AF 2 MP, no AF |
| Front Camera | 2 MPVGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 4890 mAh, non-removable (18 Wh) |
| Talk Time | Up to 8 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.