
7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4680 mAh
Processor
Hexa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, January
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL |
| Dimensions | 205.4 x 136.4 x 7.6 mm (8.09 x 5.37 x 0.30 in) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4680 mAh, non-removable (18 Wh) |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 18, 20, 26, 28, 38, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.