
9.7 inches, 291.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
9.7 inches, 291.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 7800 mAh
Processor
Hexa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, January
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenpad 3S 10 Z500KL |
| Dimensions | 242.3 x 164.2 x 6.8 mm (9.54 x 6.46 x 0.27 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| Colours | Silver, Grey |
| Screen Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 7800 mAh, non-removable (30 Wh) |
| Talk Time | Up to 16 h (multimedia) |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 9, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, EDR, aptX |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes; GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.