
7.0 inches, 142.1 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenpad 7.0 Z370CG |
| Dimensions | 189 x 110.9 x 8.7 mm (7.44 x 4.37 x 0.34 in) |
| Weight | 272 g (9.59 oz) |
| Colours | Black, White, Aurora Metallic |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Po 3500 mAh, non-removable (13 Wh) |
| Talk Time | Up to 8 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.