
8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP or 8 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenpad 8.0 Z380KL |
| Dimensions | 209 x 123 x 8.5 mm (8.23 x 4.84 x 0.33 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| Colours | Black, White, Aurora Metallic |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) | Corning Gorilla Glass 1 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable (15.2 Wh) |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x Cortex-A53 & 4x Cortex-A53)Octa-core |
| GPU | Adreno 306Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.